Certyfikat: Poziom II.
Miejsce skupienia: Ciało, Umysł, Dusza.

"Uczeń staje się Mistrzem"

W niniejszym warsztacie praktykujemy pracę z Wizytującym w trakcie sesji indywidualnej "Zamiana ról". Warsztat grupowy lub indywidualny. Przeznaczony dla trenerów, terapeutów, psychologów, psychiatrów.

Opis warsztatu

W trakcie warsztatu "Zamiana ról" praktykujemy relację z Wizytującym (klientem, pacjentem, petentem). Ćwiczymy rozmowę, odgrywanie ról, empatyczne odczuwanie i prowadzenie Wizytującego w rozwoju w sesjach indywidualnych "Zamiana ról".

Opis sesji indywidualnej

Sesja indywidualna "Zamiana ról" polegania na świadomym odegraniu sceny, w której zamieniamy się miejscami z Wizytującym (klientem, pacjentem, petentem). Na samym początku sesji lub w spotkaniu przed, przygotowujemy Wizytującego na "odwrotność" sytuacji. Omawiamy odegranie ról. Wizytujący w trakcie sesji rozwiązuje problemy Terapeuty. Siedzi za biurkiem, a Terapeuta siedzi przed nim na krześle lub Wizytujący siedzi w fotelu, a Terapeuta leży na kozetce. Terapeuta opowiada o swoich problemach (oczywiście jest to odgrywany scenariusz i Terapeuta opowiada prawdziwe lub zbliżone problemy do problemów Wizytującego, prosząc go o wparcie i pomoc). Sytuacja taka jest praktycznym ćwiczeniem, wymagającym znalezienia rozwiązania przez Wizytującego. Ego wizytującego podświadomie przyjmuje pozycję: "Przyszedł do mnie klient (pacjent, petent), który prosi mnie o pomoc. Muszę mu pomóc!".

Sesja "Zamiana ról" nie jest zalecana do przeprowadzenia na pierwszej wizycie. Należy bowiem poznać klienta (pacjenta, petenta), aby skutecznie odegrać rolę. Sytuacja, w której Terapeuta zamienia się rolami z Wizytującym, jest również zbyt niekomfortowa dla Wizytującego, jak na pierwszą wizytę. Sesja "Zamiana ról" wymaga również, by Wizytującego odpowiednio przygotować oraz wspólnie ustalić "zasady gry".

Korzyści sesji indywidualnej

W sytuacji odgrywania sesji indywidualnej "Zamiana ról" Wizytujący, siedzący za biurkiem lub siedzący wygodnie w fotelu i odgrywający rolę Terapeuty:

 • Słyszy udzielane przez siebie odpowiedzi. Kodują się zatem w nim podświadomie.
 • Jest na zewnątrz własnej sytuacji (jest poza własną "bańką"). Udaje mu się "wyskoczyć" z własnej rzeczywistości i stanąć na zewnątrz.
 • Zostaje postawiony w sytuacji, w której jest zobowiązany znaleźć rozwiązanie (jest prawidłowo, jeśli robi to w zgodzie z własną Duszą >>sercem, intuicją<<). Sytuacja taka zmusza podświadomie Umysł do pracy, działania i logicznego funkcjonowania. Reakcja ta dzieje się w Umyśle automatycznie, Wizytujący nie czuje się zatem przymuszany. Spotkanie ma charakter luźnej rozmowy.
 • Wiara w siebie Wizytującego. Wiara we własne możliwości, a także umiejętności. Wizytujący, udzielając porad, wierzy, że może rozwiązywać problemy. Zaczyna wierzyć w siebie. Reakcja ta dzieje się podświadomie. Jest delikatna, subtelna i ledwo zauważalna. Należy dobrze prowadzić Wizytującego, współodczuwając i wskazując oraz nazywając mu jego uczucia.
 • Wzrost poczucia własnej wartości u Wizytującego. Podniesienie poziomu energii Wizytującego. Wibracyjny wzrost. Wizytujący jest bardziej przekonany do udzielanych porad, ponieważ są udzielane przez niego, w myśl zasady: "Łatwiej nam uwierzyć w naszą rację, niż czyjąś.". W sytuacji udowadniania racji, czy jakiejkolwiek dyskusji zawsze automatycznie przyjmujemy pozycję obrony własnego zdania. A zatem jesteśmy do niego przekonani. Często nie przyjmujemy faktów z zewnątrz, z automatu broniąc własnego zdania. Taka odgrywana rola Terapeuty z Wizytującym pozwala Wizytującemu utworzyć własne zdanie i bronić je. Terapeuta w wymagającej tego sytuacji prowadzi Wizytującego, kierując go na odpowiednie rozwiązania.
 • Zburzenie starej konstrukcji "Ja jestem gorszy od kogoś", a zbudowanie nowej - "Potrafię!". Dezorientacja Umysłu oraz "wybicie" podświadomości z wytartych ścieżek, co jest dobrym "miejscem" do pracy oraz wpisywania nowych informacji w ego.
 • Pobudzenie analitycznego i logicznego myślenia u Wizytującego, co jest krokiem do działania. Logiczne myślenie Wizytującego, który odgrywa rolę Terapeuty jest poza jego emocjami. Pozwala więc Wizytującemu rozsądniej podejmować decyzje. Emocje nie są przecież w tej sytuacji jego, tylko klienta (pacjenta, petenta) przed biurkiem, czy na kozetce. W myśl zasady: "Łatwiej nam doradzać innym, niż zastosować to u siebie.".
 • Wzrost chęci do działania. Gdy Wizytujący wytłumaczy coś sobie logicznie (w tym ćwiczeniu - Terapeucie siedzącemu naprzeciw), to będzie miał większą chęć do działania. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że podejmie kroki, by zacząć to robić, niż będąc w sytuacji, w której słyszy tylko porady z zewnątrz. Jest w stanie szybciej uwierzyć, że jest to łatwe, proste i logiczne - dlatego, że wymyślił to samodzielnie. Pojawi się wtedy w nim chęć do działania. I jest duże prawdopodobieństwo, że ten stan się utrzyma po sesji indywidualnej oraz że zrobi pierwszy krok w działaniu. Jeśli poczuje chęć do wprowadzenia w czyn zaleceń, których sam udzielił, znajdzie się w dobrym miejscu. W końcu rzeczywistość tworzymy uczuciami (wibrujemy nimi) i każde działanie poprzedzone jest uczuciem (emocją). Myśli tylko pomagają.

Zastosowanie sesji indywidualnej "Zamiana ról"

Sesję indywidualną "Zamiana ról" stosujemy zarówno w linii rozwoju osobistego, rozwoju duchowego, jak i rozwoju zawodowego.

Zadanie domowe

Na podsumowanie warsztatu "Zamiana ról" dostaniesz zindywidualizowane, dostosowane do Twoich potrzeb i możliwości zadania domowe, nastawione na konkretny cel, ustalony w zgodzie z całą Twoją istotą - czyli z Twoim Ciałem, z Twoim Umysłem i z Twoją Duszą.

Jeżeli lubisz czytać książki, wskażemy Tobie również rzetelnych autorów, a także polecimy artykuły, czy filmy, w których zawarta jest odpowiednia (i przede wszystkim bezpieczna) wiedza do pracy z rozwojem osobistym, zawodowym, czy duchowym. Polecenia innych treści zawsze dopasowane są w zgodzie ze sztuką AIO oraz w zgodzie z całą Twoją istotą.

Korzyści z warsztatu

 • Wzrost empatii. W trakcie warsztatu "Zamiana ról" nauczysz się empatycznego podejścia do relacji z klientem (pacjentem, petentem).
 • Praktyka intuicji. W trakcie warsztatu "Zamiana ról" nauczysz się praktycznie korzystać z własnej intuicji w relacji z drugim człowiekiem lub z sytuacją.
 • Stabilność energii. Nauczysz się chronić własną przestrzeń oraz zachowywać własną energię pomimo empatycznego podejścia do Wizytującego i poświęcania Wizytującemu własnego czasu.

Ważne informacje

 • Przed pojawieniem się na warsztacie "Zamiana ról", przeczytaj uważnie niniejszy artykuł jeszcze raz. Zanotuj pytania.
 • W trakcie warsztatu lub sesji indywidualnej "Zamiana ról" obowiązkowo wyłączamy telefon komórkowy.

Kontakt

W przypadku zainteresowania warsztatem lub sesją indywidualną "Zamiana ról", skorzystaj z zakładki Kontakt.